Aile Hekiminizi Tanıyın

Batman İl Sağlık Müdürlüğü, sağlığın korunması, erken teşhis ve tanı için yılda en az bir defa aile hekiminin ziyaret edilmesi gerektiğini belirtti.

17-12-2018

Okunma: 327


Sağlık Bakanlığı tarafından sağlıklı bir yaşam için "Aile Hekiminizi Erken Tanıyın" iletişim kampanyası başlatıldı. Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğünce aile hekimliğine erişimi arttırmak amacı ile "Aile Hekiminizi Erken Tanıyın" kampanyası tüm Türkiye’de ve eş zamanlı olarak Batman’da da başladı.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Batman İl Sağlık  Müdürlüğü, sağlığın korunması, erken teşhis ve tanı için yılda en az bir defa aile hekiminin ziyaret edilmesi gerektiğini belirtti.

Açıklamada, "Aile sağlığı merkezlerinde verilen hizmetler koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında; gebe-lohusa rutin muayene ve takibi, bebek-çocuk rutin muayene ve takibi, aşılama-bağışıklama hizmetleri, meme, rahim ağzı ve bağırsak kanserlerine yönelik tarama ve takipler, obezite takibi, hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların tarama takip ve tedavisi, üreme sağlığı hizmetleri, her türlü sağlık sorunu için danışmanlık ve rehberlik hizmetleri, teşhis ve tedavi hizmetleri kapsamında yaşa özel muayene, teşhis ve tedavi hizmetleri ile laboratuvar hizmetleri verilmektedir." denildi.

Aile hekiminizi nasıl öğrenebilirsiniz?

Açıklamada vatandaşın aile hekimini nasıl öğreneceği hususunda ise şu ifadelere yer verildi: "E-devlet ve e- nabız üzerinden elektronik ortamda, İl Sağlık Müdürlükleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri ile Aile Sağlığı Merkezlerinden öğrenebilirsiniz. Aile Hekimi Değişikliği; hizmet almak istediğiniz aile hekiminin bulunduğu ilçedeki ilçe sağlık müdürlüğüne veya toplum sağlığı merkezine veya bulunduğunuz ildeki il sağlık müdürlüğüne bizzat başvurarak www.turkiye.gov.tr internet adresinden veya mevcut aile hekiminizin yardımı ile oluşturacağınız şifrenizle e-nabız uygulamasını kullanarak elektronik ortamda aile hekiminizi değiştirebilirsiniz. İkametiniz değiştiğinde Sağlık Bakanlığı tarafından sistem üzerinde otomatik olarak aile hekiminiz değiştirilmez. Eğer eski adresinize yakın başka bir adrese taşınmış iseniz mevcut aile hekiminizden hizmet almaya devam edebilirsiniz adresinize en yakın aile sağlığı merkezinden bir aile hekimine kayıt olmanız sağlık hizmetine erişiminizi kolaylaştıracaktır. Yaz tatili, seyahat vb. nedenler ile başka bir şehre kısa süreliğine gittiğinizde sağlık hizmeti ihtiyacınız olursa ‘misafir hasta’ uygulaması kapsamında herhangi bir aile hekiminden sağlık hizmeti alabilirsiniz." 

Etiketler : #Aile   #Hekiminizi   #Tanıyın   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN