HASANKEYF’TE İMAM ABDULLAH’I ANMA HAFTASI

HASANKEYF’TE İMAM ABDULLAH’I ANMA HAFTASI

29-06-2019

Okunma: 162


*Batman’ın Hasankeyf ilçesinde İmam Abdullah’ı anma etkinlikleri start aldı. Seyir alanındaki festivalin ilk gününde sanatçı İkbal Aydın’ın ezgileri izleyenleri büyüledi. Festivale destek veren SEY-DER Başkanı Av. Melik Müjdeci, İmam Abdullah’ın yaşamını gelecek nesillere aktarılmasının gerektiğini söyledi.
 
MÜJDECİ: “AMACIMIZ 1300 YILLIK GELENEĞİ SÜRDÜRMEK”
 
Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’te İmam Abdullah’ı anma etkinlikleri start aldı. Türbesi bir süre önce yeni yerleşim taşınan İmam Abdullah, her yıl Haziran ayının ilk haftasında anılıyor. İmam Abdullah anma etkinliklerini bu yıl SEY-DER Başkanı Av. Melik Müjdeci, BAT-DER Başkanı Fikret Özperk ve BADOK Başkanı Abdullah Bulut üstlendi. Hasankeyf’te seyir alanındaki festivalin ilk gününde sanatçı İkbal Aydın’ın ezgileri alkışlandı. Festival organizatörü Av. Melik Müjdeci, amaçlarının 1300 yıllık geleneği devam ettirmek olduğunu belirtti.
 
“GELECEK NESİLLERE DE AKTARACAĞIZ”
 
Avukat Müjdeci, şöyle devam etti: “Amacımız ‘Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) amcasının oğlu olan Caferi Tayyar’ın oğlu İmam Abdullah’ı anmaktır. Bu zat Hasankeyf’te imalık yaparak bölgemizin İslamlaşmasına büyük katkı sağlamıştır. Mezopotamya bölgesinin ilk sahabe ve ilk ehli beyt önderi olan İmam Abdullah, medeniyet ve uygarlığın gelişmesine vesile olmuştur. Bizler bölgenin Müslümanlaşmasına öncülük eden İmam Abdullah’ı, yani 1300 yıldır süre gelen bu değeri, gelecek nesillerimize anlatmak ve aktarmalıyız. Bizler bölgede barış, kardeşlik İslami insani değerleri bin yıldır yaşamayı görev edindik.” Seyir alanındaki etkiliğe çok sayıda kişi katılırken, Kiraz Sokağı sanatçıları da festivalde sahne aldı.

Etiketler : #HASANKEYF’TE   #İMAM   #ABDULLAH’I   #ANMA   #HAFTASI   #   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN