Soğuk Havalarda Bel Fıtığı Olmayın!

Soğuk Havalarda Bel Fıtığı Olmayın!

01-01-2020

Okunma: 702


Soğuk Havalarda Bel Fıtığı Olmayın!
 
Hava değişimleri ile kronik ağrı sendromları arasında ilişki vardır. Soğuk hava ile ilişkili hastalıklar denilince aklımıza ilk olarak soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlar geliyor. Oysa soğuğun yol açabildiği birçok sağlık sorunu vardır. Bunlardan biri de dikkat etmediğimiz takdirde bel ağrısıdır. Hatta, dejenere olmuş omurgası olan hastalarda bel fıtığını bile tetikleyebilir. Omurgada bulunan eklemlerde zaman içinde çeşitli nedenlerle dejenerasyon (bozulma) oluşur. Bu nedenle herkesin omurgası az veya çok soğuktan etkilenir. Düzenli egzersiz yapmayan, kireçlenme sorunu yaşayan veya fazla kilosu olan kişilerin omurgaları soğuğa karşı daha dayanıksızdır. Bundan dolayı belimizi soğuk havadan korumak omurga sorunu yaşamamak için çok önemlidir. Omurgada bulunan eklemlerde zaman içinde dejenerasyon (bozulma) denilen değişiklikler oluşur. Omurgada oluşan bu değişimi egzersiz yapılmaması, kiloya bağlı olarak eklemlere binen stres ve ters hareketlerde bulunmak hızlandırır. Omurgada oluşan bu değişim ile eklemlerin çevresindeki kaslar ile bağlar gerilir. Yine eklemler kireçlenir, eklem çevresindeki kaslar zayıflar ve kasların boyu kısalır.
 
Soğuk Hava Bel Fıtığına Zemin Hazırlayabiliyor
 
Soğuk hava ve soğuğa maruz kalan omurga etrafında bulunan kas ve bağlarda gerilme oluşur. Bu nedenle soğuk hava nedeniyle soğuğa maruz kalan belde ağrı oluşur. Soğuk nedeniyle gelişen bel ağrısının derecesi kişiden kişiye değişir. Bazı kişiler belin arkasında hafif bir ağrı oluştuğundan yakınırken, kimileri ise belinin tamamen tutulduğu, hatta hiç hareket edemediğinden yakınır.
 
Aslında soğuk hava doğrudan bel fıtığına neden olmaz. Omurga eklemlerinde sorun varsa, bu durumda bel fıtığına zemin hazırlar. Soğuk hava ve soğuğa maruz kalmak, özellikle bel sağlığına dikkat etmeyen kişilerin omurgasında yer alan eklemlerdeki kas ile bağların gerilmesine neden olur. Bu mekanizma ile bel fıtığını tetikleyebilir. Sonuçta soğuk hava nedeniyle omurgada yer alan eklem çevresindeki kasların gerilmiş, kas boyu kısalmış ve gücünü yitirmiş olması nedeniyle bel fıtığı gelişebilir.
 
Bel Ağrınız Varsa, Hareket Etmekten Kaçının!
 
Beliniz ağrıdığında yapmanız gereken şey bir doktora danışana kadar hareket etmekten kaçınmaktır. Çünkü ağrı varlığında hareket etmek, omurganın daha da stres altında kalmasına ve zorlanmasına sebep olur.
 
Bel Ağrısı Tedavisi
 
Bel ağrısı tedavisi altta yatan nedene göre değişmektedir. Bel ağrısının büyük bir kısmı belin kaldıramayacağı kuvvet altında kalması ve soğuk hava gibi nedenlerden kaynaklanır. Bunun gibi durumlarda medikal tedavi ve istirahat yeterli olur. Ancak ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar gelişigüzel alındığında mide-bağırsak sorunları oluşturabilir. Bunun için doktor önerisi olmadan kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır. Bel ağrıların çok az bir kısmı bel fıtığından kaynaklanır. Bel fıtığı daha ciddi bir 
durumdur ve bu nedenle doktor kontrolünde tedavi olmak önemlidir.
 
Belinizi Soğuktan Koruma Yolları
 
Soğuk hava bel ağrısına neden olan faktörlerden biridir. Aslında soğuk havalarda alacağınız önlemlerle bel ağrısından korunabilirsiniz:
 
1. Dışarıya çıktığınızda kalın giysiler giyin,
2. Klimanın doğrudan omurganıza gelmesini engelleyin,
3. Çok sıcak bir ortamdan, aniden soğuk ortama çıkmayın,
4. Düzenli olarak egzersiz yapın,
5. Spor yaparken terliyorsanız, çamaşırlarınızı değiştirin,
6. Fazla kilolarınızdan verin,
7. Uzun süre oturmayın veya ayakta kalmayın,
8. Ağır bir yük kaldırma ve taşıma esnasında dikkatli olun
 
 
 
Uzm. Dr. Enver KÜÇÜKKAYA
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Etiketler : #Soğuk   #Havalarda   #Bel   #Fıtığı   #Olmayın!   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN