Antik kent Hasankeyf’in büyük kısmı sulara gömüldü

Antik kent Hasankeyf’in büyük kısmı sulara gömüldü

23-03-2020

Okunma: 436


Binlerce yıllık antik kent Hasankeyf’in sembollerinden olan köprüsünün, birçok tarihi yerinin sular altında kalması duygulandıran, hüzünlendiren görüntülere yol açtı.

 

Onlarca medeniyete ev sahipliği yapan, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Batman’ın binlerce yıllık antik kenti Hasankeyf’in büyük kısmı baraj sularına gömüldü.

Her geçen gün sulara daha çok gömülen Hasankeyf’ten yansıyan manzaralar görenleri hüzünlendiriyor. Antik kentin sembollerinden olan köprünün, diğer tarihi köprü ve mekânların sular altında kalması sonrası sular, yüksek yerlerdeki tarihi mağaraları da yutmaya başladı.

Antik kentin sulara gömülüşünü merak eden çok sayıda ziyaretçi ise Hasankeyf’e adeta akın ediyor. Vatandaşlar, gördükleri manzaraların fotoğrafını çekip selfie yapıyor.

Hasankeyf’in son durumunu drone ile çeken İlke Haber Ajansının paylaştığı görüntülerde, antik kentin önemli bir kısmının sularda kaybolduğu, birçok tarihi mekânın sular altında kaldığı belirgin şekilde görülüyor.

Öbür taraftan suyun yükselme sürecinin devam edeceğini belirten yetkililer, antik kenti ziyaret eden vatandaşlara uyarıda bulunarak dikkatli olmalarını istedi.

 

 

Etiketler : #Antik   #kent   #Hasankeyf’in   #büyük   #kısmı   #sulara   #gömüldü   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN