Soğuk havalarda çocuklarımızı nasıl giydirelim

Uzm. Dr. Gökmen Alpaslan TAŞKIN


Soğuk havalarda çocuklarımızı nasıl giydirelim

 

 

Kış mevsiminde anne ve babalar çocuklarını giydirirken, panik ve endişe içinde oluyorlar. "Çocuğum üşüyor mu? Hasta olacak mı? Ya hala üşüyorsa?" vb. pek çok kaygı annelerin zihinlerinde yer alıyor. Bu konuda Uzm. Dr. Gökmen Alpaslan Taşkın önemli tavsiyelerde bulundu. 

 

 

Pamuklu ve daha hafif giysiler tercih edin 

 

Çocuğunuzun vücuduna nefes aldırmak için pamuklu ve daha hafif giysiler tercih edin. Hantal ve kalın yünlü kazaklardan uzak durun çünkü bunlar onları terletecek ve kolayca hareket etmelerini engelleyecektir.

 

 

Soğuğa ve suya dayanıklı dış giyim tercih edin 

 

Kışın çocuk montu seçerken dış malzemeye dikkat edin. Özellikle fermuara dikkat edin. Kolay çekilebilir ve küçük parmakları sıkıştırmayacak şekilde güvenli olmasına özen gösterin. Soğuğun içeri girmesini önlemek için ayak ve el bileklerine sıkıca oturan tulum şeklinde montlar alabilirsiniz. Bu montların ayak bileklerini sıkmadığına emin olun.

 

Eldiven seçiminiz, parmaksız eldiven olsun 

 

Çocuğunuzun parmaklarını eldivene sokarken zorlanabilirsiniz. Bunun yerine parmak delikleri olmayan eldivenler seçin. Eldivenler ısıyı koruyan ama terletmeyen bir iç astar ve hava koşullarına dayanıklı bir koruma malzemeye sahip olmalıdır. Böylece bu tip eldivenleri giydirmesi de kolay olacaktır.

 

 

Sıcak tutan ve terletmeyen şapkalar kullanın 

 

Çocuğunuzun kışın hasta olmasını istemiyorsanız, sıcak tutan ve terletmeyen şapkalar tercih edin. Çünkü vücut ısısının çoğu kafadan kaybedilir ve bu durumda çocukların kafasını sıcak tutmak önemlidir. Kulaklıkları olan bir pamuk ya da yumuşak yün örme şapka en iyi seçeneklerdir. Şapkaların küçük olmamasına ve küçük kafaları sıkmamasına dikkat edilmelid

 

Kolay giydirilebilen ve güvenli giysiler tercih edin 

 

Çocuklarınıza kışın kolay giydirilebilen ve güvenli giysiler alın. Böylelikle daha rahat giydirebilir ve daha rahat olabilirsiniz. Çıtçıt ve fermuarlar, yeni yürümeye başlayan çocuklar için iyi bir seçim olacaktır. Bebekler için tehlike yaratabilecek kurdele, şerit ve ip gibi süsleme amaçlı kullanılan malzemelerden kaçının.

 

 

 

Uzm. Dr. Gökmen Alpaslan TAŞKIN

     Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları

Makaleler

Hava Durumu


VAN